| AndreiNa111 a întrebat:

Pe ce drumuri ai voie cu trotineta electrica?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai voie pe toate drumurile pe care viteza maxima permisa este de 50 km/h, conform art.41, alin.(3) din OUG 195/2002, rep. in200, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(3) Dacă un drum este prevăzut cu o pistă pentru biciclete, bicicletele şi trotinetele electrice vor fi conduse numai pe pista respectivă. În lipsa acestei piste, circulaţia trotinetelor electrice este permisă numai pe sectoarele de drum unde viteza maximă admisă pentru circulaţia vehiculelor este de 50 km/h."

| AndreiNa111 explică (pentru Ioandelasal):

Deci am voie pe drumurile europene?

| Ioandelasal a răspuns (pentru AndreiNa111):

Nu, nu ai voie pe drumurile europene, pe acestea viteza maxima permisa este mai mare de 50 km/h.

| AndreiNa111 explică (pentru Ioandelasal):

Ok, multumesc

| Ortanionut25 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Dar dacă mergi cu bicicleta cu 5km la ora ai voie sa circuri

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Comunale

| leolord669 a răspuns:

Pe autostrada