| Andjdjdu a întrebat:

Pe data de 26 noiembrie mi-a fost aprobata cererea de transfer la un liceu sportiv, miercuri 8 decembrie am fost la liceul actual sa depun cererea aprobata + o cerere de la liceul sportiv prin care solicita dosarul+ fisa matricola, cei de la sportiv mi-au zis sa duc actele respective si de ziua urmatoare adica joi sa vin la ei ca elev audient.
Cand ma duc miercuri la liceul actual, au inceput doamnele de la secretariat sa mi zica ca nu stiu ce vorbesc, le am lasat actele si am plecat, eu stiind ca sunt obligati sa mi elibereze situatia in 10 zile, dupa aceea i-am zis tatei care a sunat la secretariat si "le-a dat" cu legea in cap doamnelor de la secretariat, si i au spus ca da sa astept 10 zile ca cererea mea de eliberare a situatiei este deja pe biroul directoarei.
Deci niste pareri? Astept
Dau funda!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul MEC nr. 5447/2020, citez:
"ART. 149. După aprobarea transferului, unitatea de învăţământ primitoare este obligată să solicite situaţia şcolară a elevului în termen de 5 zile lucrătoare. Unitatea de învăţământ de la care se transferă elevul este obligată să trimită la unitatea de învăţământ primitoare situaţia şcolară a celui transferat, în termen de 10 zile lucrătoare de la primirea solicitării. Până la primirea situaţiei şcolare de către unitatea de învăţământ la care s-a transferat, elevul transferat participă la cursuri în calitate de audient."
Asa fiind liceul sportiv trebuia sa solicite liceului de unde te-ai transferat sa trimita situatia scolara.
Ce pareri vrei? O sa trimita actele in cele 10 zile sau mai tarziu, dar tu n-ai nici o problema, vei merge la liceul sportiv, in clasa unde te-ai transferat.

| Andjdjdu explică (pentru Ioandelasal):

Ma gandeam sa nu faca figuri si sa incarce termenul de 10 zile, deci e all good?happy

| Ioandelasal a răspuns (pentru Andjdjdu):

N-am de unde sti ce o sa faca, dar nu-i nici o problema chiar daca trimit actele mai tarziu, tu esti la noul liceu.

| Andjdjdu explică (pentru Ioandelasal):

Am inteles perfect, iti multumesc, de preferat ar fi sa se miste pana la sfarsitul sem acestuia.
merci!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu inteleg ce vrei de la noi?! Ce nu ai inteles?
Raspunsul primit de la secretariat este clar, corect si legal: in termen de 10 zile vor trimite situatia scolara la noul liceu!