| Matei_Constantin_2000 a întrebat:

Pe perioada colaborarii cu angajatorul am prestat ore in plus, nefiind de acord cu acest fapt. Avand neintelegeri la locul de munca, pe data de 30.03. 2021 mi-am depus cererea de demisie, preavizul fiind obligatoriu.

In perioada aceasta am cerut angajatorului sa-mi respecte orele mentionate in contractul de munca, acesta refuzand acest lucru. Vazand ca am fost refuzat am cerut un act aditional in care sa ateste ca lucrez acele ore in plus, iar acesta nu mi-a fost eliberat.

Ce este de facut in acest caz?

Mentionez ca am efectuat jumatate din preaviz. As putea incheia colaborarea pe motivul de mai sus?
Va multumesc!

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Inainte de a expira preavizul sa mergi in judecata fiind scutit de taxa de timbru si taxa judiciara. Mai poti face o reclamatie la ITM al judetului de care apartii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuia să sesizezi ITM în perioada când lucrai peste program, ei mergeau în control și astfel te găsea la munca. Mai ales dacă aceste ore nu au fost nici plătite. În mod legal nu ești obligat să prestezi aceste ore dacă nu vrei, iar dacă situația o impune, orele trebuiesc plătite. Aceste ore nu trebuie să depășească 48 ore într-o singură săptămână. 48 ore este limita legala pe care o poti muncii peste cele 40 ore legale. Și colaborarea nu poți încheia din acest motiv, îți poate desface contractul de munca disciplinar și nu cred ca ți-ar plăcea asta. Și nu știu unde ai văzut "act adițional care să ateste orele muncite", nimeni nu îți va da asta. Acel act adițional este statul de plată pe care ar trebui sa se vadă ca ai și fost plătit pentru orele suplimentare prestate. Dacă ai muncit peste program și nu ai fost plătit și dacă tu crezi ca ITM-ul poate găsi neregula, atunci ești liber sa faci sesizarea. Dar numai dacă te-ai semnat la intrare și ieșire cu nume, prenume, ora la care ai intrat/ieșit sau acea metoda mai practică : pontajul electronic. Fără acestea greu de dovedit cât ai stat la muncă. Dacă te-a pontat direct angajatorul, atunci el poate scrie cum dorește în fișă și asa ai muncit de pomană ore în plus.

| Matei_Constantin_2000 explică (pentru anonim_4396):

Încă de la angajare stăteam o ora in plus, adică programul meu era de la 8-16 si trebuia sa plec la 17. De aproape 2 luni scap la 18 cu toate ca eu am refuzat asta.De plătit mi s-a spus ca mă vor platii, dar eu am nevoie de acele 2 ore.
Nu imi acceptă respectarea programului.