| Sonia822 a întrebat:

Pe perioada `starii de alerta` actele expirate isi prelungesc automat valabilitatea, asa cum s-a intamplat in perioada `starii de urgenta`?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Actele expirate pe perioada starii de urgenta (inclusiv pana astazi) isi pastreaza valabilitatea inca o perioada de maximum 90 de zile, incepand cu 15 mai.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Ccr a declarat neconstitutional in ansamblu oug 34/2020 care prevedea printre altele si asta

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Prevederea a fost reluata in OUG nr.70/2020.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Corect, la momentul la care raspunsesem nu fusese emisa oug 70, dar si asta ar putea pica in ansamblu

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cred. De altfel CCR a gresit grav declarand neconstitutionalitatea OUG 34/2020 integral, avand in vedere ca doar prevederea privind amenzile era neconstitutionala. Nu cred ca o sa mai faca o asemenea prostie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Pai ar trebui sa aiba o jurisprudenta unitara, daca au considerat 115(6) criteriu extrinsec(desi suna aberant), nu ar trebui sa se razgandeasca

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa fim seriosi, CCR si-a incalcat propria jurisprudenta de cateva ori, cel putin pentru problema de care vorbim vezi opinia separata.

10 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi ca in starea de urgenta nu s-au mai prelungit
daca ai acum un act care a expirat, de ieri nu e valabil

| Gruzzly a răspuns:

Asa ar fi normal fiindca totusi este o stare de alertă nu este că si cum nu ar fi nimic.