| yawney a întrebat:

Pe scurt..mama mea a decedat cand eram minor, tata s-a recasatorit, eu m-am casatorit deci am plecat de acasa. Tata a suferit un accident vascular in urma caruia a ramas aproape inconstient dupa urma caruia a profitat noua lui sotie facand un act de vanzare-cumparare cum ca tata i-ar vinde casa fratelui ei.Eu am dat-o in judecata cum ca semnatura este una falsa, cum si era, dar judecatorul era cunostiinta de-a 'mamei' asa ca procesul a fost castigat de ea si eu am pierdut casa.Au trecut cativa ani de atunci si vreau sa stiu daca se mai poate face ceva acum cand as putea folosi alta unitate juridica.

Răspuns Câştigător
| raluk27 a răspuns:

Eu zic sa te interesezi exact care e treaba cu acel contract de vanzare cumparare: ce scrie in el, cum a fost dobandit bunul si la ce birou notarial a fost autentificat. Din ce spui tu, e cam SF. Nici cel mai corupt notar nu ar face o vanzare in aceste conditii. In primul rand era necesara dezbaterea mostenirii dupa mama ta, in urma careia se elibera un certificat de mostenitor unde tatal tau avea o cota de 1/4, iar tu si sora ta 3/4 impreuna.
Deci casa nu ii apartinea in totalitate tatalui tau, ca sa o poata vinde.
In al doilea rand, dat fiind starea de sanatate a tatalui tau, era necesar in momentul incheierii contractului de vanzare, un certificat medico legal, care sa ateste ca tatal tau isi poate manifesta in mod valabil consimtamantul la instrainare.
Cred mai degraba ca acel contract este un fals ordinar si poate fi anulat foarte usor.

3 răspunsuri:
| N3rvos a răspuns:

laughingScuza`ma dar ma amuza coruptia din sistemul romanesc...in primul rand odata ce mama ta era decedata, tatal tau nu putea sa semneze un contract de vanzare cumparare daca nu avea si semnatura ta ca si mostenitor, casa in urma decesului unuia din parinti, nu ramane decat celuilalt parinte ci si mostenitorilor lasa in urma de persoana decedata.In privire cu timpul trecut, te rog sa postezi cat timp a trecut de atunci ca sa pot sa iti spun cu siguranta daca se mai poate face ceva sau nu!

| N3rvos a răspuns:

In cazul in care a trecut doar 3 ani,poti sa fi sigur ca situatia nu o sa ramana asa,faci o plangere penala pentru anularea contractului de vanzare cumparare, in mod cert daca actul nu este fals, notarul care la semnat o sa isi piarda profesia, daca este fals atunci cel care a cumparat casa si a facut falsul nu este in o pozitie prea buan find acuzat de fals si uz de fals, poti sa stai linistit ca nu este nimic pierdut!

| yawney explică:

@M2,au trecut vreo 3 ani si putin, tatal meu era paralizat, aceea semnatura a fost facuta fortat de cate mama mea vitrega, eu mai am o sora care este plecata in strainatate si care nu a stiut nimic despre proces..Stiu ca recurs se facea la un anumit timp dar cu acelasi judecator. finalul ar fi fost acelasi.