| LanguageMaster a întrebat:

Pe vremea lui Ceaușescu pentru ce infracțiuni se dădea pedeapsă cu moartea?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Erau mai multe infractiuni grave, printre care unele de omor calificat, contra securitatii statului, etc.
Citeste Codul penal din 1969 (fara modificarile ulterioare) si o sa le afli pe toate.

10 răspunsuri:
| BogdanM275 a răspuns:

În general pentru omor.

| gabicoo a răspuns (pentru BogdanM275):

A fost și un caz de condamnare la moarte pentru unul care a furat, în 1988, câțiva știuleți de porumb!
Nu a fost executat pentru că a venit revoluția!

| BogdanM275 a răspuns (pentru gabicoo):

Da dar în general, cei condamnati la moarte erau criminalii.

| LanguageMaster explică (pentru BogdanM275):

De ce nu îi omorau pe hoți?

| BogdanM275 a răspuns (pentru LanguageMaster):

Hotia nu este nici pe departe o fapta, la fel de grava ca omorul.

| gabicoo a răspuns (pentru LanguageMaster):

Acel om a furat câțiva știuleți de porumb pentru că îi mureau păsările de foame!
Ești copil! Nu știi ce e necazul! Eu am trăit acele vremuri și știu ce zic!

| TristanTzara a răspuns (pentru gabicoo):

Ai putea oferi o sursă credibilă? Mi se pare că omiți ceva. Să fim sinceri niciun judecător în toate mințile nu ar oferi sentința respevă.

| gabicoo a răspuns (pentru TristanTzara):

A fost un reportaj la TVR în 1991, iar cazul a fost prezentat pe larg în presa scrisă de atunci!
Omul a fost pus în libertate imediat după revoluție.
Judecătorul era în toate mințile dar a fost obligat de cabinetul doi: tanti leana să dea această sentință. Condamnarea a fost pentru furt din "avutul obștesc" - perfect legală pentru acele vremuri. Ceea ce am omis e faptul că individul mai avea 1-2 furturi la activ! Tot din "avutul obștesc"!

| aXy99 a răspuns (pentru TristanTzara):

"Să fim sinceri niciun judecător în toate mințile nu ar oferi sentința respevă."
Omule, erai in comunism, nu faceai ce voiai tu, chiar daca erai judecator.