| Irina_gabriela a întrebat:

Pentru a calatori in Republica Moldova am nevoie de viza? Din cate stiu, ei au nevoie de viza pentru a intra in Romania.

Răspuns Câştigător
| vlad_mazilescu a răspuns:

Sper sa te ajute site-ul asta: http://www.turism.md/rom/section/761/

3 răspunsuri:
mihaicd
| mihaicd a răspuns:

Da.
Ministerul Afacerilor Externe reaminteşte că, începând cu 1 ianuarie 2007, cetăţenii Republicii Moldova pot intra în România numai în baza unei vize valabile, emise de oficiile consulare ale României în străinătate.

În pregătirea introducerii regimului de vize, Ministerul Afacerilor Externe a luat toate măsurile pentru îmbunătăţirea capacităţii administrative a secţiei consulare a Ambasadei României la Chişinău. Schema de personal a fost suplimentată, au fost instalate noi terminale de procesare a cererilor de viză, iar clădirea a fost reamenajată astfel încât să corespundă noilor cerinţe. Începând de la 1 ianuarie, capacitatea de procesare a secţiei consulare este de peste 300 de cereri de viză pe zi, urmând ca, în funcţie de numărul de cereri, personalul existent să fie suplimentat.
Sursa: http://kiev.mae.ro/index.php?lang=ro&id=17565

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu ai nevoie de viza. Dar moldovenii au dreptul de a nu te primi in tara lor.

| sebi38 a răspuns:

Mai nou, daca esti cetatean al unei tari membra a UE, nu ai nevoie de viza pentru a intra in Rep.Moldova, insa nu ai voie sa stai acolo mai mult de 90 de zile si nici sa revii dupa mai putin de 6 luni.