| anonim_4396 a întrebat:

Pentru a ma inscrie la scoala de soferi pentru categoria b conteaza de cat timp am categoria b? Mai trebuie testarea psihologica?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 24^1
(1) Permisele de conducere se eliberează după cum urmează:
b)pentru categoriile BE, C1E, CE, D1E şi DE - conducătorilor auto care deţin permis de conducere pentru categoriile B, C1, C, D1, respectiv D şi care au promovat examenul corespunzător categoriei solicitate."
Fata de aceste prevederi nu este necesara o anumita vechime in categoria B, este necesar doar sa detii permis de categoria B.
Cat priveste testarea psihologica va trebui sa intrebi la Serviciul de permise, nu am intalnit o prevedere expresa privind situatia ta.