| Tsukuyomi6 a întrebat:

Pentru bataie pot primi dosar penal? daca am dosar penal voi avea probleme la angajare?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti avea dosar penal, in functie de ce a patit partea vatamata si daca acesta a depus plangere penala, cel putin pentru lovire sau alte violente, conform Codului penal, citez:
"Art.193. Lovirea sau alte violenţe
  (1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
Daca esti minor se poate lua impotriva ta o masura educativa neprivativa sau privativa de libertate iar daca esti major poti fi condamnat la amenda sau inchisoare, cu sau fara executarea pedepsei inchisorii, in functie de imprejurari si de faptul ca esti infractor primar sau ai antecedente penale.

| 愛日本 a răspuns:

Da si da

suntserios
| suntserios a răspuns:

Bininteles ca poti avea dosar penal si in functie de locul de munca te poate afecta

| oprescudorin11 a răspuns:

Pentru 'bataie'poti ajunge cu dosar penal. Daca partea vatamata depune plangere. Dosarul in sine nu inseamna cazier decat dupa ce ar ajunge hotarare definitiva in defavoarea ta.
Te poti alege cu amenda contraventionala, in cazul in care ai fost prins asupra faptului de Politie.Asta nu afecteaza cazierul. Daca vatamarea corporala este minora (fara spitalizare), poti cadea la intelegere cu victima. Oricum, nu are sanse sa castige.
Daca ai cazier, abia atunci pot apare probleme de angajare.Nu toate firmele iau in considerare cazierul, depinde si de specificul actului penal comis. Daca vrei sa te angajezi in comert, nu trebuie sa fii hot. Ca exemplu.Desi, vad ca poti fi si prim ministru.De la caz la caz!

| oprescudorin11 a răspuns:

Raspunsul mai simplu ar fi ca cu dosar penal poti fi si Presedinte si prim Ministru si orice vrei. Caci functioneaza asa numita prezumptie de nevinovatie.Ca atare, Nu aui probleme la angajare sau nu poate fi invocat dosarul in probleme de angajare.

| pufulescu a răspuns:

Depinde! Dosarul penal incheiat cu NUP, neinceperea urmaririi penale, nu apare in cazier. Totusi atentie la varsta ta, fiindca ramane inregistrata problema si nu vei putea sa dai examen la o scoala de Politie sau SRI.

| FastAndRelaxed a răspuns:

Daca victima depune plangere si reuseste sa dovedeasca faptul ca ai agresat-o atunci da se lasa cu dosar penal si se trece mica ta isprava in cazier care se cere la angajare si conteaza mult sa ai un cazier curat daca vrei un serviciu mai bine platit. Apropo esti major sau minor?