| CronikusXD a întrebat:

Pentru bursa sociala, prin venit lunar mediu inteleg doar salariul parintilor, fara alocatie sau pensie alimentara, impartit la membrii familiei?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform anexei 1 la HG nr.558/1998, CRITERII GENERALE
de acordare a burselor şi a altor forme de sprijin material pentru elevii din învăţământul preuniversitar de stat, cursuri de zi, citez:
"9. Pentru determinarea venitului mediu net lunar pe membru de familie se vor depune acte doveditoare la începutul fiecărui trimestru.
  La stabilirea venitului mediu net lunar pe membru de familie se iau în calcul toate veniturile cu caracter permanent, realizate de membrii familiei, cu excepţia alocaţiei suplimentare pentru familiile cu mulţi copii."
Observi ca se iau in calcul toate veniturile obtinute de membrii familiei, inclusiv alocatia de stat pentru copii si pensia alimentara.

1 răspuns:
| Denisa0954 a răspuns:

Nu, se ia absolut orice venit, chiar și alocația fraților dacă ai, si se împarte la membrii familiei. Si se ia in considerare salariul brut, adică cel de pe cartea de munca, nu ala net pe care îl iau in mana