| NeverGonnaLetYouDown a întrebat:

Pentru ce-i adeverinta de salariat? Mai pe intelesul fiecaruia si fara copy& paste daca s-ar putea. Multumesc in avans!

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Există nenumărate situații în care un salariat are nevoie de o asemenea adeverință simplă eliberată de la locul de muncă :

în cazul contractării unui credit bancar pentru sume mici (unde nu este necesar un document complex cu veniturile efectuate, ci doar dovada angajării).
în cazul în care diferite instituții ale statului solicită acest act pentru a-i putea conferi anumite drepturi sociale angajatului - spre exemplu - bursă școlară pentru copilul salariatului sau ajutor social pentru familiile cu mulți membri, dar cu venituri extrem de mici.
în cazul în care angajatorul conferă facilități medicale (exemplu spital, tratament) în sistem privat, iar pentru a beneficia de ele, salariatul trebuie să prezinte la medic această adeverință care să ateste calitatea sa.
în cazul în care îi este solicitată de o grădiniță, pentru înscrierea copilului.
Ea are forma: https://bit.ly/38QRQow

| Violleta2022 a răspuns:

Adeverinta de salariat este o hartie oficiala si legala, scrisa de compania unde lucrezi, cnfirmand ca tu esti angajat la acea companie, legal.
Aceasta adeeverinat de salariat iti est ceruta de diverse servicii sau pentru diverse ocazii: la medic si spital pentru a se vedea daca s-a platit taxele medicale pentru tine, in perioada cu pandemia, ca sa dovedesti ca esti angajat si faci ture de noapte, ca sa iesi afara noaptea samd.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pentru o insituție care ți-o cere, să poți să devedești că ai această calitate.

| Wr3nch a răspuns:

Ca sa demonstrezi la medicul de familie/spital ca esti asigurat si poti beneficia de servicii fara sa platesti.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Adeverință de salariat se eliberează de angajator la cererea angajatului in următoarele cazuri si nu numai: spitalizare, a lua credite de la banca sau a gira pe cineva care a luat credit, a încheia contracte de servicii cu firme ca sa poți dovedii ca ai cum sa plătești etc.