| Mihai123211 a întrebat:

Pentru cei care au lua permisul, cate ore de conducere pot face? Instructorul mi-a zis de 15 sedinte dar nu si timpul. Pana acum am facut 2 sedinte dar mi se pare ca m-a tinut mult prea putin, adica maxim 30 minute pe sedinta si am citit pe internet ca ar fi 30 ore. Restu timpului se recupereaza pe parcurs sau cum se face?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt obligatorii 30 de ore de conducere si tu pentru atatea ai platit.

| AC4S4 a răspuns:

Se fac 120 de minute (2 ore), cu doua pauze de 10 minute. Ca la scoala. Bine, cei mai multi instructori nu fac astfel cu pauzele, ci te tin 100 de minute fara pauze. Asta inseamna o sedinta. In total ai 15 sedinte. De retinut ca o sedinta este destinata cunoasterii autovehiculului (iti prezinta motorul, componente, etc.)

Nu e in regula daca te-a tinut pana acum 30 de minute. Intreaba-l cand veti recupera acele minute pierdute. Daca il vezi revoltat sau daca mai face astfel, discuta clar cu el. Nu e bine totusi sa-l iei tare din prima cu replici precum "ma furati", poate omul are in gand sa recuperati candva minutele.

Si o intrebare pe final:
Dupa sedinta te pune sa semnezi faptul ca ai facut acea sedinta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

își bate joc de tine de fapt...
normal trebuie să ai 15 sedinte de 1h:40

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca in ziua de azi au devenit instructori toti agaricii...