| LucianMihai12 a întrebat:

Pentru efectuarea de operaţiuni financiare în mod fraudulos(furt de bani de pe cardul altei persoane fara consimțământul acesteia in valoare de 1000 lei), persoana de 18 de ani care a comis fapta poate avea dosar penal, poate sa faca inchisoare? Ce se intampla cu ea daca in urma anchetei este gasita vinovata de cel care a depus plangerea? Tin sa mentionez ca urmeaza sa ajunga la tribunal. Are și avocat cumpărat și a mai zis ca va recunoaște fapta comisa și ca îsi va cere scuze pentru ce-a făcut. El este la prima abatere aceasta persoana. Va primi ceva pedepse aceasta persoana daca este la prima abatere?
În cazier nu are fapte înscrise.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Persoana respectiva are dosar de urmarire penala. Ce se va intampla mai departe depinde de procuror, respectiv daca il va trimite sau nu in judecata si, daca este trimis in judecata, de instanta de judecata.
Avand in vedere ca este infractor primar si a recunoscut fapta cred ca va fi condamnat la o amenda penala.

| LucianMihai12 explică (pentru Ioandelasal):

Și amenda penala cât ar costa aproximativ?

| Ioandelasal a răspuns (pentru LucianMihai12):

Nu am de unde sti, cat o fixeaza judecatorul, poate varia in limite foarte mari, avand in vedere prevederile Codului penal, citez:
"ART.61.Stabilirea amenzii
(1) Amenda constă în suma de bani pe care condamnatul este obligat să o plătească statului.
  (2) Cuantumul amenzii se stabileşte prin sistemul zilelor-amendă. Suma corespunzătoare unei zile-amendă, cuprinsă între 10 lei şi 500 lei, se înmulţeşte cu numărul zilelor-amendă, care este cuprins între 30 de zile şi 400 de zile.
  (3) Instanţa stabileşte numărul zilelor-amendă potrivit criteriilor  generale de individualizare a pedepsei. Cuantumul sumei corespunzătoare unei zile-amendă se stabileşte ţinând seama de situaţia materială a condamnatului şi de obligaţiile legale ale condamnatului faţă de persoanele aflate în întreţinerea sa.
(4) Limitele speciale ale zilelor-amendă sunt cuprinse între:
a) 60 şi 180 de zile-amendă, când legea prevede pentru infracţiunea săvârşită numai pedeapsa amenzii;
b) 120 şi 240 de zile-amendă, când legea prevede pedeapsa amenzii alternativ cu pedeapsa închisorii de cel mult doi ani;
c) 180 şi 300 de zile-amendă, când legea prevede pedeapsa amenzii alternativ cu pedeapsa închisorii mai mare de 2 ani."
Luind in cosiderare prevederile legale amenda ar putea fi de la 1.800 lei la 150.000 lei.