| UnTipObisnuit a întrebat:

Pentru examenul de vedere pentru permisul auto, pot sa trec daca cu un ochi vad perfect normal, iar cu altul nu pot distinge literele de jumatate de centimetru la o distanta de un brat?

Am auzit ca cerintele minime sunt sa ai la un ochi cel putin 1 si la altul 1/3.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

"acum 11 minute | UnTipObisnuit explică (pentru DaniTDCI):
Cu ochiul stang nu disting mai deloc. Nu port ochelari."

Din pacate, vei pica cu siguranta testul oftalmologic, fiindca nu-i admisibil sa nu vezi bine cu ambii ochi si nici sa nu porti ochelari.
Legea este clara pentru toata lumea!
Nu se fac compromisuri pentru nimeni, cu juma de masura, cu un numar sau cum crezi tu, fiindca este chestie de siguranta a pietonilor si a celorlalte masini.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Mergi urgent si fa-ti ochelari. Medicul o sa-ti spuna ce trebuie sa faci. Poate ai cataracta si atunci nici ochelarii nu-ti folosesc, numai operatia.
In prezent operatia de cataracta este foarte usoara: dureaza 5 minute pe masa de operatie, fara durere, cu o pregatire de o zi (pui niste picaturi recomandate de medic) cu o zi inainte, apoi inainte de operatie la fel ti se pun picaturi (de 8-10 ori). Toata activitatea dureaza aproximativ o ora. Dupa, mergi acasa si respecti indicatiile medicului.

| DaniTDCI a răspuns:

Important e sa la poti distinge, vei vedea la analize daca esti apt sau nu, daca porti ochelari ia-i cu tine. succes

| UnTipObisnuit explică (pentru DaniTDCI):

Cu ochiul stang nu disting mai deloc. Nu port ochelari.

| Dintrebare a răspuns:

Prima data fa-ti ochelari. Altfel nu o sa treci testul

| Laurentiu_Barbu_1985 a răspuns:

Poți, dar de ce nu mergi la oftalmolog sa îți recomande ochelari? Vrei sa calci vreun pieton?

| Nonononono1 a răspuns:

Teoretic, legal si moral, nu ar trebui sa te declare apt sau sa iti puna interdictie sa conduci fara ochelari. Teoretic. Depinde unde mergi la analize. Eu am fost si la profesionisti, dar am fost si la o doamna care, desi era vizibil ca port ochelari de vedere, avandu-i pe cap, m-a pus sa acopar un ochi si sa-i spun cea mai MARE litera de pe tabel, si dupa sa imi acopar celalalt ochi si sa ii spun ACEEASI litera. Deci da... depinde.