| tpu12345678 a întrebat:

Pentru pistoalele cu aer comprimat este nevoie de ceva autorizare?
Aș prefera să îmi oferiți mai multe detalii

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este nevoie de autorizarea politiei. Acestea se incadreaza la Categoria C "Arme şi muniţii neletale supuse autorizării" din Anexa la L.295/2004, rep. in 2014, cu md. si compl. ulterioare, daca viteza proiectilului este mai mare de 220 m/s.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu este doar de viteza dar si de proiectil! Legea Nr.117 din 15.06. 2011, Legea nr. 196/2019 și Legea nr. 295/2004

arme și dispozitive neletale, construite pe principii asemănătoare armelor care nu folosesc muniții, ce aruncă proiectile nemetalice și sunt destinate a fi folosite atât în scop recreativ, cât și în cadrul competițiilor sportive; sunt incluse în această categorie și arcurile;

Cele metalice din orice metal dar si cele cu un anumit cauciuc, sau confectionate din materiale care se sparg si cauzeaza iritatie. Este si un calibru maxim, si o greutate maxima dar acestea sunt regulatii europene

| siriusblack98 a răspuns:

Nu îți cere nici dracu așa ceva. Am comandat și de pe eMAG o replică de magnum cu aer comprimat. Atâta să ții cont că nu ai voie cu ele în spații publice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Gasesti aici procedura imediat dupa paragraful 12 :
https://www.politiaromana.ro/......le-&page=1

| KR0NSTADT a răspuns:

Dacă viteza proiectilului depășește 220 m/s, este interzisă procurarea și/sau folosirea fără autorizație.

| StefanE2019 a răspuns:

Replicile airsoft nu necesită permis port armă sau autorizație.