| anonim_4396 a întrebat:

Pentru refacerea cartii de indetitate ( pieduta ) se poate folosi o copie legalizata a certificatului de nastere ( certificat care este pierdut si el )?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate folosi si nici nu este nevoie de acesta. Potrivit OUG nr. 97/2005, art. 13, alin. 5 (astfel cum a fost md. ulterior) in cazul pierderii actului de identitate trebuie sa prezinti un alt document oficial, cu fotografie de data recenta, pentru certificarea identitatii(poate fi pasaport, permis de conducere auto, carnet de alegator, diploma de absolvire etc). Pentru cel care nu poate prezenta alt document oficial ori se constata diferente de fizionomie, serviciul comunitar va cere o verificare de identitate de catre organul teritorial de politie. Vezi ca trebuie sa anunti imediat pierderea si in maximum 15 zile sa soliciti eliberarea altei carti de identitate.
Pentru a obtine alt certificat de nastere trebuie sa-l soliciti de la Starea civila care a eliberat primul certificat. Succes si numai bine!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cartea de identitate și certificatul de naștere trebuie să le declari pierdute.
Îți va fi înmânată o nouă carte de identitate și un duplicat al certificatului de naștere.
Pentru certificatul de naștere te adresezi Stării Civile iar pentru cartea de identitate la Evidența Populație.
Pa, pa.

| GyeBaek a răspuns:

Nu iti trebuie certificatu original, dar daca-i piedyt du-te si vezi daca iti poate face altu dupa copie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca is in alta tara si mi-am pierdut buletinu ce fac

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se poate face carte de indetitate de alta persoana