| Anonym007 a întrebat:

Pentru un Pocket Bike de 49cc imi trebuie permis sau ceva acte in caz ca ma opreste politia?
AM 14 ANI!
DAU FUNDA!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, ai nevoie de permis de conducere de categoria AM, acesta se poate obtine de la 16 ani.
De asemenea mopedul trebuie sa fie inscris la primaria localitatii tale, sa ai ITP si RCA.
Daca mergi cu el pe drumurile publice, fara permis si fara cele indicate, fapta constituie 2 infractiuni (autovehicul neinscris si fara permis) si 2 contraventii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Bineinteles, ai nevoie de permis AM care se obtine de la 16 ani