| Țoglă a întrebat:

Pentru vânzarea unei mașini, e obligatoriu plata impozitului respectivei mașini sau plata impozitului tuturor bunurilor pe care le dețin( alte mașini etc)?

Pot vinde una din mașini dacă îi plătesc impozitul ei aferent și rămân de altfel cu alte obligațiuni de plată din anii trecuți asupra celorlalte vehicule pe care le dețin?

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Din cate imi aduc eu aminte la vanzarea unei masini trebuie sa ai platite impozitul pe masina (masini)+ cladire/cladiri pentru ca altfel nu ii poti da fiscalul noului proprietar sa o i-a el in inregistrare.
Deci cam toate impozitele trebuiesc sa fie la zi.
Sper ca nu am gresit, eu nu sunt samsar, ca aia stiu cel mai bine, eu am masini cumparate de noi si ar fi pacat sa vand una.
Pe de alta parte daca nu am raspuns corect sa nu-mi sariti in cap. ciao

| Țoglă explică:

Ce am aflat eu până acum de la mai multe firme de intermedieri este că ar trebui să plătești toate datoriile, nu doar cele ale mașinii, pe întregul an întru vânzarea definitivă. Banii plătiți pe tot anul nu vor putea fi recumperați.
Exact asta am și făcut într-un final, însă te poți înțelege cu cumpărătorul asupra acestui fapt.
Ce se mai poate recupera de la vânzare este asigurarea, dacă o ai în original.

| Trioda a răspuns:

Depinde de cat de bun platnic esti. daca ai restante de ani de zile, va trebui sa platesti totul la zi, inclusiv penalizarile etc, altfel nu iti va elibera Certificatul fiscal!
Este un santaj aplicat de fisc, astfel nu iti elibereaza Certificatul fiscal necesar intocmirii actelor de vanzare cumparare.

| Țoglă explică (pentru Trioda):

Conform noilor proceduri, certificatul fiscal nu mai e obligatoriu. Pur și simplu nu îl lasă să transcrie mașina pe el dacă am eu datorii. Ceea ce se vede când vrei să transcri o mașină

| Trioda a răspuns (pentru Țoglă):

Ma abtin sa te cred.
personal am terminat actele de vanzare cumparare ale unui vehicol acum 2 saptamani, si nu cred sa se fi schimbat ceva, insa nu te contrazic. happy

| Țoglă explică (pentru Trioda):

Și eu am primit fiscal anul tecut pe când am cumpărat mașina. Însă am rămas mirat când m-am dus să întreb la o firmă de înmatriculări și mi-au spus că nu mai e nevoie de fiscal. Fapt ce m-a făcut să sun la altă firmă de înm. și să primesc același răspuns.
Poate depinde de primărie.

| Trioda a răspuns (pentru Țoglă):

Tot ce este posibil, insa cum la noi este ca la noi, poate respectiva cadere a acestei obligatii nu a ajuns voit unde trebuie, in fond statul santajeaza contribuabilul in acest mod!