| anonim_4396 a întrebat:

Persoana juridica poate obtine cetatenie romana?

Răspuns Câştigător
| piticu21 a răspuns:

Persoana juridica nu poate obtine cetatenie romana pentru ca nu exista in carne happy e doar pe hartie

5 răspunsuri:
| mariazet45 a răspuns:

Pe persoana juridica nu poti lua cetatenia romana pentru ca cetatenia se da doar pe persoana fizica. Asa ar zice CARAGIALE daca ar mai trai iar, in zilele noastre parca mai era cineva care mai spunea asa ceva, pacat de ochii si urechile noastre ca sunt supuse atator cazne.

cristian
| cristian a răspuns:

Persoana juridica nu este o persoana in carne si oase.
Este doar o institutie platitoare de taxe si impozite.

| mariusres a răspuns:

Nu. Daca e infiintata sau are sediul in Ro se supune legilor romane. Persoana juridica nu are cetatenie.

| nicolbutnaru a răspuns:

Nu. Dar raspunde legilor de pe teritoriul pe care este infiintata. Si, de regula, are mai multe obligatii, decat drepturi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu