| Alexul99 a întrebat:

Pietonii care se deplaseaza pe partea carosabila pot fi depasiti chiar daca exista marcajul de linie continua? sunt considerati obstacole? ce alte obstacole mai pot fi depasite in cazul in care avem linie continua? (in afara de autovehicule stationate, gropi)

Răspuns Câştigător
| Alexul99 explică:

Nu este adevarat. De altfel pietonul este obligat sa se deplaseze pe partea stanga a drumului, in directia de mers, iar masinile pe partea dreapta.

Răspuns Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La depasire, indiferent ce depasesti, este interzisa incalcarea marcajului cu linie continua, conform Regulamentului de aplicare a OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 120.(1) Se interzice depăşirea vehiculelor:
  a) în intersecţii cu circulaţia nedirijată;
  b) în apropierea vârfurilor de rampa, când vizibilitatea este redusă sub 50 m;
  c) în curbe şi în orice alte locuri unde vizibilitatea este redusă sub 50 m;
  d) pe pasaje denivelate, pe poduri, sub poduri şi în tuneluri. Prin excepţie, pot fi depăşite în aceste locuri vehiculele cu tracţiune animală, motocicletele fără ataş, mopedele şi bicicletele, dacă vizibilitatea asupra drumului este asigurată pe o distanţă mai mare de 20 m, iar lăţimea drumului este de cel puţin 7 m;
  e) pe trecerile pentru pietoni semnalizate prin indicatoare şi marcaje;
  f) pe trecerile la nivel cu calea ferată curentă şi la mai puţin de 50 m înainte de acestea;
  g) în dreptul staţiei pentru tramvai, atunci când acesta este oprit, iar staţia nu este prevăzută cu refugiu pentru pietoni;
  h) în zona de acţiune a indicatorului "Depăşirea interzisă";
  i) când pentru efectuarea manevrei se încalcă marcajul continuu, simplu sau dublu, care desparte sensurile de mers, iar autovehiculul circulă, chiar şi parţial, pe sensul opus, ori se încalcă marcajul care delimitează spaţiul de interzicere;
  j) când din sens opus se apropie un alt vehicul, iar conducătorul acestuia este obligat să efectueze manevre de evitare a coliziunii;
  k) pe sectorul de drum unde s-a format o coloana de vehicule în aşteptare, dacă prin aceasta se intră pe sensul opus de circulaţie.
  (2) Se interzice depăşirea coloanei oficiale."

| Alexul99 explică (pentru Ioandelasal):

Am intrebat cu totul altceva, dar ma rog.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Alexul99):

Pesemne nu mi-ai citit raspunsul intreg, ti-am prezentat prevederile legale privind depasirea. In special citeste-le pe cele de la lit.i).

| Alexul99 explică (pentru Ioandelasal):

Stii ce sunt alea obstacole? La asta ma refeream, si un copil de gradinita stie ca nu ai voie sa calci linia continua fara un motiv intemeiat, in cazul intrebarii mele motivul ar fi depasirea obstacolelor.
Iti dau un exemplu ca sa intelegi la ce ma refer : tu circuli linistit pe banda 1, fiind si singura banda pe sens, sensurile sunt despartite de linie continua, la un moment dat vezi un tir stationand pe banda pe care circuli, nu e clar ca il depasesti? Asta inseamna obstacol, eu asta intreb, pietonul poate fi numit obstacol?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Alexul99):

Cum sa fie pietonul obstacol?

| Alexul99 explică (pentru Ioandelasal):

Asta am intrebat eu. si aceeasi reactie am avut-o si eu, insa instructorul meu sustine ca pietonul care se deplaseaza pe carosabil este considerat obstacol. Nu stiu ce sa mai cred.

| Alexul99 explică:

Nu este adevarat. De altfel pietonul este obligat sa se deplaseze pe partea stanga a drumului, in directia de mers, iar masinile pe partea dreapta.

2 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Daca nu iti vine nimic din fata si nici nu ai pe nimeni in spate care sa se fi angajat inaintea ta in depasire, ii poti depasi.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Pardon, acum am vazut ca ai scris ca-i linie continua. Nu te poate depasi nimeni din spate fiindca linia continua interzice acest lucru. Dar tu poti depasi pietonul cu conditia sa nu treci linia continua. Poti depasi si biciclisti sau motociclete fara atas, tot, cu conditia sa nu calci linia continua.

| abigail28 a răspuns:

Sfatul meu e sa citesti cartea pentru asa ceva. Aici nu e vorba de o părere ci de legi bine puse la punct.

| Alexul99 explică (pentru abigail28):

Nu vad rostul raspunsului tau, eu am intrebat ceva. nu vreau o parere ci sa-mi fie prezentata o lege in baza careia imi este sau nu interzis.