| NuStiuNimic a întrebat:

Poți conduce un motor de 50 cu categoria am? Ma refer la motoare de genu aprilie eu 50, Honda de 50 ( cu aspect de motor de. Viteza)?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti conduce cu categoria AM doar daca indeplineste toate conditiile prevazute de OUG 195/2002,( Codul rutier), rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, pentru moped, citez:
"„21. moped - autovehicul, cu două sau trei roţi, a cărui viteză maximă prin construcţie este mai mare de 25 km/h, dar nu depăşeşte 45 km/h şi care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depăşeşte 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 4 kW, iar masa proprie a vehiculului nu depăşeşte 350 kg, neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculului electric."

suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp cat motorul nu depaseste 50cmc poti