| Furnicuta000 a întrebat:

Poate domnul ioandelasal imi poate raspunde. Nu stiu daca e o problema dar eu sunt paranoica de fel.
Deci am fost intr-un magazin second hand de unde am cumparat o bluza de la o marca foarte cunoscuta (sa ii spunem X). Dupa 2 ore am fost in mall de unde am cumparat o alta bluza de la un magazin destul de cunoscut (sa ii spunem Y), apoi am intrat la Pepco si am cumparat niste rechizite, apoi am intrat in magazinul X (cel care era fabricantul bluzei din sh). Aveam toate produsele cumparate in geanta. Cand am intrat s-au declansat alarmele, paznicul nu a zis nimic, m-am uitat putin pe acolo si cand am iesit iar au pornit alarmele. Paznicul mi-a zis sa vin inapoi, l-am intrebat de ce au pornit alea si m-a intrebat daca am cumparat ceva. I-am zis ca din alte magazine si i-am aratat ca aveam in geanta bluza cu eticheta din magazinul Y. Apoi mi-a zis ca poate am o eticheta sau ceva, nu am mai zis nimic si am plecat.
Mentionez ca aveam pe mine o geaca cumparata din magazinul X cu cateva luni in urma.
Intrebarea e de ce au pornit alarmele alea? Si pot fi trasa cumva la raspundere ca am facut ceva ilegal? Adica se pot uita si pe camere ca nu am facut nimic. A mai patit cineva ceva similar?

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este absolut nici o problema, daca era paznicul te-ar fi oprit.
N-avem de unde sti de ce au pornit alarmele, posibil ca de la una dintre cumparaturi, dar n-are importanta in situatia expusa.

Bula
| Bula a răspuns:

In mod normal, acele marker-e antifurt trebuie sa fie indepartate in momentul cand ai platit marfa.
Probabil, careva obiect ce se afla asupra ta nu a avut indepartat acel marker si a declansat alarma.

Problema se poate rezolva simplu si usor:
Mergi la firma X si le rogi sa verifice ce declanseaza alarma, fiindca nu mai vrei sa ai asemenea neplaceri.
Ei au un sistem de scanare la iesire, iar apropiind pe rand hainele si geanta ta isi vor da seama care mai are marker montat. Daca se uita putin mai atent, vor gasi si marker-ul si-l vor indeparta definitiv.winking

| Furnicuta000 explică (pentru Bula):

Dar ciudat e ca s-a declansat alarma si cand am intrat si cand am iesit, iar eu din magazinul X nu am cumparat nimic.
Mi s-a mai intamplat de vreo 2 ori acum cativa ani la alte magazine de haine, la iesire, dar de data asta paznicul parea cam suspicios si eu am plecat repede, nu i-am mai zis nimic dupa ce i-am aratat ca aveam o bluza de la magazinul Y in geanta.

| Bula a răspuns (pentru Furnicuta000):

Nu este deloc ciudat.
Daca nu vrei sa sune alarma la fiecare magazin unde intrii, atunci fa cum am spus!

| RAY a răspuns:

Harnica esti tu la cumparaturi furnica, daca nu se dovedeste ca ai furat sau nu s-au gasit haine asupra ta care au fost furate fii calma, si eu am patit la hervis, sunt alarme false

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai daca te a lasat sa pleci ce sa iti mai faca... de unde atat panica?
Cauta la geaca ca mai sunt etichete din alea care au coduri din alea inauntru

| Furnicuta000 explică (pentru suntserios):

Pai am si zis ca sunt paranoica. Geaca aia are niste etichete interioare, poate de aia, dar nu i-am mai zis ca am geaca cumparata de acolo. Asa a ramas si el nedumerit.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

De obicei cand cumperi dintr un magazin ceva si te gîndesti ca vrei sa intrii cu ce ai cumpărat si in alt magazin, lasi in dulăpiorul lor din magazin cumpăraturile facute din alta parte, si asa eviti declansarea alarmelor.

| Wr3nch a răspuns:

Se mai intampla din cauza sistemului. Daca nu te-a oprit pe loc nu iti va face nimeni nimic.

| Lioana a răspuns:

Alarma suna daca nu ti-au desprins protectia magnetica de la una din haine. Verifica-ti hainele si vezi ce putea declansa alarma.
Ai fi putut fi trasa la raspundere doar daca s-ar fi constatat ca acele produse provin din acel magazin dar in acest caz ti-ar fi facut deja un proces verbal. Daca nu ti s-au luat datele si nu ti-au facut proces verbal te-au crezut si nu se va mai intampla nimic in legatura cu aceasta situatie.

| ywar a răspuns:

Portile prin care ai trecut au un sistem de detectie, bazandu-se pe perturbarea campului magnetic generat local. Perturbarea se realizeaza foarte simplu cu niste etichete metalice montate pe produse sau pur si simplu o clema metalica prinsa de acel obiect vestimentar. In acel obiect metalic de cele mai multe ori este inserata o bobina pentru a genera si ea la randul sau camp magnetic.
Cele 2 sisteme venite in contact genereaza acel "piuit" al portii, pe care il auzim adesea. Agentul de paza care e platit sa faca DOAR PAZA, trebuie sa aiba indicii clare pentru a te putea opri si controla. Mai pe romaneste daca dispecerul te vede pe sistemul de supraveghere ca ai dosit ceva in bagaj, te poate opri si daca se dovedeste ca ai furat poate chema prin 112 politia.
Am patit lucrul asta intr-un mega image cu o poarta si un agent de paza m-a oprit sa faca cu mine pe "baiatul rau". Am scos si eu legitimatia de serviciu din buzunar si din momentul ala si-a inmuiat discursul, mai ales ca l-am intrebat ce te invat si pe tine: aveti vreun indiciu fara de tagada ca eu am furat din magazin? Am mers in dispecerat si pe urma el se ruga de mine sa nu-l nenorocesc sa nu-l dea afara. Asa ca...

| Furnicuta000 explică (pentru ywar):

Foarte inteligent raspunsul. Nu pot vota cu folositor si inteligent pentru ca sunt membru junior. Multumesc happy