| Cătălin1309 a întrebat:

Politia iti poate da amenda prin posta, fara sa te opreasca?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poate sa-ti trimita procesul-verbal de contraventie la domiciliu.

| NGheorghe a răspuns:

Dacă poate? exact asta face. în cazul amenzilor rutiere au numărul mașini, au adresa proprietarului. Nu văd ce i-ar putea împiedica.
Ba îți trimit acasă înștiințare in cazul amenzilor grave ca permisul îți este reținut si trebuie sa mergi sa îl predai singur laughing

| Mayaaaaaaa14 a răspuns:

Da!

| GopnikulBogdan a răspuns:

Da. Daca treci la un drum cu control prin camera se poate doar daca nu ai platit intrarea sau nu ai platit asigurarea auto

| Mihaella4356 a răspuns:

Dacă te prinde radarul și dacă nu ai rovinieta plătită te poti trezi cu amenda acasă venită prin poștă. În rest, nu stiu sa mai fie si alte situații când să nu te oprească poliția și totuși să primești amendă.
(Bine, mai sunt anumite aparate si la tragerea de pietoni semaforizată și tot așa te surprinde dacă treci pe roșu, dar nu stiu daca exista si in România așa ceva.)

| AlbuAlexArthur a răspuns:

Da...poate mai ales cand esti in Germania sau Anglia sau Franta