| anonim_4396 a întrebat:

Politia poate da detalii despre locul unde se afla o persoana? Mai exact: daca cineva se muta de acasa si nu vrea ca familia sa stie unde, are voie politia sa le dea astfel de detalii? (persoana respectiva fiind majora)

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Poliția nu este nici birou de informații nici agenție de detectivi particulari. Resursele poliției sunt dedicate combaterii criminalității și menținerii ordinii publice.

În absența unor suspiciuni sau interdicții, faptul că un adult s-a mutat de bunăvoie nu constituie o încălcare a legii și nu poate face obiectul unei investigații. Oamenii sunt liberi să circule și să se mute fără a fi obligați să dea cuiva explicații.

Dacă persoana respectivă ar fi declarată dispăruta, atunci lucrurile ar sta altfel.

| fearlessss a răspuns (pentru johnnny123):

Si poate face ceva de la inceput incat sa nu fie data disparuta?

| johnnny123 a răspuns (pentru fearlessss):

Înțeleg că vrei să pleci de acasă și să nu le spui părinților unde. Nu este treaba mea nici de ce vrei să faci asta, nici dacă te poți descurca pe cont propriu, nici dacă este decizia corectă. Probabil ai motivele tale, ești major și vaccinat, este viața ta.

Cu cât anunți mai mulți oameni despre faptul că vei pleca (părinți, rude, prieteni), cu atât șansele ca părinții să te declare dispărut vor fi mai mici. Pentru că a declara pe cineva dispărut în mod fals este o infracțiune.

Eventual păstrezi legătura cu un prieten și dacă afli că te-au declarat dispărut mergi frumos la o secție de poliție și le spui că nu ești deloc dispărut, doar îți vezi de viața ta.

| fearlessss a răspuns (pentru johnnny123):

Am inteles. Multumesc mult!

5 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Nu cred ca poate sa faca asta daca ceva rau nu sa intampla. Daca persoana este majora legal poate sa isi mute domiciliul fara sa dea raportul parintilor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună, în primul rând depinde de batura situației, depinde în ce scop cauți persoana respectivă. În al doilea rând, mă îndoiesc că poliția stie/ are idee despre toate persoanele care s-au mutat...