| Mariushgv a întrebat:

Politist ( agent) sau militar (ofiter)?

14 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Sau

GABOR

| Violleta2022 a răspuns:

Militar

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Militar. Aperi țara întreagă.

| aXy99 a răspuns (pentru sadrian46):

Adica freci menta.
De cine o aperi? De o bomba nucleara? laughing

| sadrian46 a răspuns (pentru aXy99):

De aceea te apără scutul de la Deveselu.
Dacă ți se pare că freci menta, numără militarii români morși la datorie.
https://www.libertatea.ro/......ul-1314667

| aXy99 a răspuns (pentru sadrian46):

26 in 30 de ani. Wow...ce mult.

| sadrian46 a răspuns (pentru aXy99):

Gândește-te ce s-ar întâmpla cu țara noastră dacă nu am avea armată deloc. Suntem în NATO, contăm ca o parte din această mare armată.
https://www.statista.com/......countries/

| aXy99 a răspuns (pentru sadrian46):

N-am spus ca ar fi mai bine fara armata, spun ca in momentul de fata se cam freaca menta. Atata tot.

| sadrian46 a răspuns (pentru aXy99):

Ți se pare. Dacă ai fi în sistem ai constata că situația este alta.
Eu am făcut armata. Tatăl meu a fost ofițer și a făcut și WW2, EST și Vest. Am cunoscut și Tratatul de la Varșovia prin unul din prietenii mei, acum decedat. E maiorul Dorin din nuvelele mele.
https://dosarelexsikix.blogspot.com/......um-se.html
După ce treci prin ploaia de gloanțe, gândești altfel.

| aXy99 a răspuns (pentru sadrian46):

Ai facut aramta acum ~50 de ani. Eu vorbesc de situatia actuala.

| sadrian46 a răspuns (pentru aXy99):

În situația actuală sunt 69 000 de militari.
Fiecare are rolul lui bine stabilit în sistemul de apărare al țării și apără țara. exact ca și atunci. Se pregătește de luptă și este gata să apere țara în fiecare moment. Asta este situația actuală.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt două profesii total diferite, deși atât polițistul cât și militarul poartă uniformă. Dacă doar ți-e drag să porți uniformă, trebuie să cântărești bine ce vrei să profesezi. În ambele cazuri vei beneficia de școlarizare gratuită, echipament, hrană, cazare și vei încheia un contract cu instituția respectivă, Ministerul de Interne sau Ministerul Apărării Naționale. În cazul în care vei dori să te retragi din activitate înainte de încheierea contractului vei suporta costurile școlarizării. Polițistul este mai prezent în viața de zi cu zi, pe când militarul este pregătit pentru a lupta pentru apărarea țării, precum și pentru a participa la diferite misiuni în afara țării, după cum o cer parteneriatele cu aliații, militarul este într-un continuu proces de pregătire și instruire. Polițistul are statut special de cadru militarizat, dar militarul este militar 24 de ore din 24. Polițistul/agent, cum o spui tu, este de grad inferior, echivalent cu subofițerul din armată, polițistul/inspector, comisar, etc. este echivalent cu ofițerul din armată, și anume superior. Trebuie să știi ce-ți dorești, să fii dedicat și hotărât, documentează-te foarte bine. Succes!

| costiceacristian200 a răspuns:

Polițist