| HDR10 a întrebat:

Pot beneficia de mai multe burse la o facultate? Ex: bursa sociala, bursa pentru continuarea studiilor, bursa de merit.

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu, doar o singură bursă. Când eram eu studentă, doar de o singură bursă aveau dreptul, studenții bugetari, în funcție de rezultatele obținute la învățătură (fie de studiu, fie de merit).
De bursa socială beneficiau (la cerere) doar studenții care aveau o situație materială precară.
Succes la facultate, și la obținerea bursei...

| HDR10 explică (pentru floresdemayo):

Multumesc mult!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.1/2011, a educatiei nationale, art.12, citez:
"(4) Elevii şi studenţii care beneficiază de burse sociale de studii pot primi şi burse pentru performanţe şcolare şi universitare."
Fata de aceasta prevedere rezulta ca poti beneficia de cel mult 2 burse, respectiva o bursa de ajutor social si o bursa de merit sau performanta, bineinteles daca indeplinesti criteriile de acordare.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, poţi beneficia de 2 tipuri de burse : bursa socială ( dacă e cazul şi îndeplineşti condiţiile de acordare ) + bursă de merit/performanţă...

Răspunsul cel mai corect a fost dat de @Ioandelasal happy

Toate cele bune.

| Diabolik94 a răspuns:

Doar una.Insa poti depune cereri la toate si facultatea va alege doar una.