| anonim_4396 a întrebat:

Pot calatori cu avionul din Romania in Norvegia doar cu buletinul daca buletinul e nou si imi scrie cetatenia pe el?

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

În Norvegia, nu.
Într-o țară UE, dacă ești major(ă), n-ai nicio problemă.

Dar Norvegia nu este o țară UE, chiar dacă este în spațiul Schengen.
În teorie, dacă buletinul tău este emis după anul 2009, ai putea să mergi - însă ești la mâna ofițerilor de vamă din Norvegia - mai ales că n-ai oppholdstillatelse (permis de ședere) sau arbeidstillatelse (permis de muncă) pentru Norvegia.

Acestea fiind spuse, eu nu-ți recomand să încerci. Există posibilitatea să te trezești pe aeroportul din Oslo că trebuie să faci cale întoarsă sau să te cerți ore în șir cu ofițerii de la vamă și să dai telefoane scumpe la consulatul României de la Oslo.

Ha det bra!

1 răspuns:
| Jokerashul a răspuns:

Ma indoiesc si eu am plecat intr-o tara din UE acum 2 luni cu un buletin nou si mi-au spus ca totusi daca n-aveam pasaport nu erau mari sanse.La plecare normal nu o sa ai probleme dar cand ajungi acolo...E altceva.Pasaportul e documentul numarul unu.