| Alexandru_Cocean_1989 a întrebat:

Pot circula cu masina unui prieten pe drumurile publice in tara, inmatriculata in Ro, imprumutata de la aceasta, fara a avea procura? mentionez ca mi-a dat si actele masinii in original.In cazul in care ma opreste politia si imi cere actele, ce se poate intampla poate intampla ceva findca masina nu e mea?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai toate actele masinii si asigurarea de raspundere civila auto - RCA poti circula. Problema este cand o sa te opreasca politia, o sa vada ca masina nu este a ta si o sa trebuiasca sa astepti confirmarea prietenului si n-o sa-l gasesti. Este bine sa ai un act de la el, daca o sa folosesti mai mult timp masina, preferabil un contract de comodat (imprumut de folosinta gratuit).

6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Poti!--- important este sa ai carnet de conducere, actele masinii+ RCA-ul

| horia2012 a răspuns:

Trebue sa ai RCA, ITP, Vigneta OK.
In caz de accident (doamne fereste) si amenzi, esti direct raspunzator, iar prietenul tau pentru faptul ca ti-a inprumutat masina nu va mai beneficia
integral de prima de asigurare.
Asa ca ai grija. Cum spun americanii:
"Drive Safe".

| DiamantulAuriu a răspuns:

Poti daca ai toate actele in regula

| etudor a răspuns:

Bineinteles ca poti.Eu circul cu masina fiului meu care e in strainatate dar am actele masini

i, asigurarea si bineinteles carnetul de conducere al meu.

| y0nutz3ly a răspuns:

Ai actele nu are ce sa iti faca si le spui ca e imprumutata

| ԂǮϞiŚ a răspuns:

Nu are ce sa se intample, deoarece poti dovedi mereu ca masina a fost imprumutata si nu furata.Asta daca ai carnet de conducere daca nu te-as sfatui sa faci asa ceva.winking