| Dade01 a întrebat:

Pot clalatori cu avionul daca sunt minor, neinsotit de parinti? Stiu ca au mai fost intrebari de genul dar la mine exista o conditie speciala, si anume trebuie sa schimb avioanele ( nu exista zbor direct pentru destinatie ), si astfel procura nu cred ca poate fi pusa pe un membru al echipajului deoarece echipajul se schimba.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti calatori. Ambii parinti vor da o declaratie, autentificata de un notar public, prin care isi dau acordul sa pleci in strainatate si indica insotitor major personalul de bord de pe avion (numele companiei si numarul zborului) de pe ambele tronsoane a calatoriei. De altfel declaratia este necesara doar la iesirea din tara. Numai bine!

2 răspunsuri:
| Andradutsa a răspuns:

Daca nu te descurci, contra cost, poti avea insotitor, adica un echipaj de bord, va avea grija de tine. tin minte ca atunci cand am iesit prima data din tara, minora fiind (15 ani), am avut insotitor la bord. pana in Italia. tin minte ca a costat undeva la 20 de euro...

| AndyLoren1310 a răspuns:

Iti trebuie imputernici de la ambii parinti ca sa iesi singur din tara.