| GeorgeGabriel20001 a întrebat:

Pot completa acea declarație pe propria răspundere direct pe telefon cu semnătura tot aplicata direct pe telefon? Practic tot semnătura"de mana " e și aia,odată ce o desen cu degetul pe ecran.
Pe mine unul m-a zăpăcit, in fiecare zi le schimba.
Pe partea cu completarea digitala, mă băga în ceata total... unii spun că e ok sa am doar pe telefon, alții că nu...

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Doar analfabetilor s-a permis "sa semneze" cu punerea degetului.

| GeorgeGabriel20001 explică (pentru Bula):

Mi-era de ajutor un răspuns coerent, nu unul la mișto.
In toate statele din UE semnătura electronică este total legală și folosita, la noi, trebuie sa ne blocăm in hârtii și birocrație.

| Bula a răspuns (pentru GeorgeGabriel20001):

Si la noi poti semna electronic (nu cu degetul! ), dar costa.
Deasupra, semnatura electronica nu se poate aplica pe o poza de pe telefon, ci trebuie sa fie ATASAT documentului (de exemplu la un fisier PDF. Metodat se foloseste, de exemplu, la trimiterea electronica ale declaratiilor fiscale, atasate la formularele pdf standardizate. E drept, din cate stiu, doar o firma este acreditata sa faca semnaturile digitalizate recunoscute, si costa.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da! In una din ordonante spune ca semnatura electronica este valabila si pe telefon sau tableta. https://bit.ly/39tTr0j