| anonim_4396 a întrebat:

Pot conduce un scuter/moped 50cc pe un drum european? (ex:E581)

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, circulatia acestora este interzisa doar pe autostrazi, conform OUG nr.195/2002, rep. în 2006, cu md. şi compl. ulterioare, citez:
"ART. 74
(1)Pe autostrăzi este interzisă circulaţia pietonilor, a autovehiculelor cu gabarite sau mase depăşite, fără autorizaţie specială de transport eliberată de administratorul drumului public, conform reglementărilor în vigoare, a vehiculelor cu tracţiune animală, a animalelor, a vehiculelor trase sau împinse cu mâna, a bicicletelor, trotinetelor electrice şi mopedelor, a tractoarelor agricole sau forestiere şi a maşinilor autopropulsate pentru lucrări agricole, precum şi a vehiculelor care, prin construcţie sau din alte cauze, nu pot depăşi viteza de 50 km/h."