| mirelushhh a întrebat:

Pot cumpara un teren deja concesionat? Persoana care vinde terenul mi-a spus ca e concesionat pe 49 de ani, din care au trecut deja 2.Eu vreau sa fie proprietate privata nu sa imi cedeze concesiunea. Se poate face si un contract de vanzare-cumparare(am fost instiintata ca si primarul ar fi de acord ca proprietarul sa-mi instraineze terenul dar spune ca numai prin mostenire mi-ar putea da terenul nu prin contract de vanz-cump)? dau funda funda

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Mi se pare ca nu faci distinctie intre proprietar si concesionar. Terenul este al proprietarului, persoana juridica ori fizica, care l-a concesionat altei persoane, fizice ori juridice. Terenul il poti cumpara doar de la proprietar si va trebui sa respecti contractul de concesiune, daca persoana care l-a concesionat nu renunta la concesiune. Nu inteleg ce legatura are primarul, in afara faptului ca terenul ar fi proprietatea unitatii administrativ-teritoriale. Fii mai clara in expunerea situatiei si o sa-ti dau un raspuns mai precis. Numai bine!

| mirelushhh explică:

Am inteles, dar el avand doar un act concesionar imi poate vinde mie terenul?

| Alexutsa_Alexandra_1992 a răspuns:

Buna...din cate stiu, daca terenul este concesionat, dupa ce se termina concesiunea devii proprietar. happyiar, daca iti da terenul prin mostenire, si nu e act de vanzare-cumparate poate fi contestat in instanta si sa ramai si fara bani si fara teren happy

| mirelushhh explică (pentru Alexutsa_Alexandra_1992):

Am inteles, dar proprietarul imi poate vinde mie terenul avand doar un act de concesiune? eu vreau acte in regula, contract de vanzare-cumparare multumesc