| FilipJicha a întrebat:

Pot deveni invatator daca am absolvit o facultate si un master in domeniul istorie? Modulul psihopedagogic (nivelul 1) urmeaza sa-l finalizez.
Dar ca profesor, s-ar gasi posturi?

6 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Dai titularizarea; daca iei nota buna primesti post, cu cat mai buna nota, mai bun postul. Examen national. Sedinta publica. Problema e ca nu poti preda la liceu cu modulul 1; numai la generala.

| FilipJicha explică (pentru minrest):

Da, dar ar fi posturi libere sau exista posibilitatea sa raman pe dinafara, chiar daca reusesc sa iau o nota buna?

| minrest a răspuns (pentru FilipJicha):

Un numar de posturi raman libere in fiecare an, pentru ca unii profesori de Istorie se pensioneaza, altii mor, poate pleaca in alte domenii de activitate sau in alta tara. Depinde si unde dai examenul, caci se da pe fiecare judet si pe Bucuresti, si unde dai, acolo mergi la sedinta si acolo primesti loc. Daca faci cateva cautari pe net, o sa gasesti ultimele patru examene, subiectele, notele, locurile, si multa altele.

| FilipJicha explică (pentru minrest):

Multumesc mult.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Greu.

| DeathIncarnate a răspuns:

Daca ai facut modulul pedagogic, normal ca poti sa profesezi in domeniu.