| anonim_4396 a întrebat:

Pot obtine cetatenie straina cu un permis de conducere roman?

5 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Obtinerea unei cetatenii nu este conditionata de permisul de conducere, imi pare rau. Trebuie sa te interesezi care sunt conditiile ce trebuie indeplinite pentru obtinrea cetateniei statului in care ai dreptul de sedere. Atentie, conditii difera de la stat la stat!

| ines a răspuns:

Nu se poate

| Beatrice_6624 a răspuns:

Cetatenia amerikna vb eu acum, poate ca asta e mai de interes major nu se obtine decat daca te casatoresti cu cineva de acolo sau daca ai un greencard de vreo 100000 de dolari si, si asa e greu incearca in europa k in 5 ani obtii cetatenie mai usor

| beba a răspuns:

Ce usor ar fi asa... uite de ex in Grecia, unde locuiesc acum, poti obtine cetatenia dupa 2 ani...va trebui sa iti faci un dosar, care va cuprinde mai multe hartii, hartii ce atesta faptul ca ai locuit in ultimii 2 ani acolo. spre ex, contractul de inchieriere a locuintei, factura de telefon fix OTE sau electricitate DEH.chiar acum fac scoala de soferi aici, in limba greaca, asta mi-ar da mie mai multe drepturi sa obtin cetatenia decat tie, care vii cu permis romanesc, corect? Din pacate nu se poatehappyTre' sa vietuim cu ei 2 ani si abia apoi...Atentie! Conditiile de obtinere a cetateniei, difera de la o tara la alta.Intra pe net, pe site-ul oficial al ambasadei care te intereseaza si vei gasi acolo tot ce doresti sa stii!

| giulya85 a răspuns:

Niciodata