| AndrejO a întrebat:

Pot primi o amenda de la politia locala in baza unei poze cum ca am blocat accesul la o proprietate privata? Am parcat azi masina cam prost ce-i drept si am blocat cam un sfert din intrarea intr-un service (de dimineata la 7 zau ca mi s-a parut ca e ok, dar acum cand am ajuns si am vazut poarta deschisa, mi-am dat seama ca nu). Cand sa iau masina, vine la mine proprietarul service-ului si ma rog, imi zice ca ce am parcat acolo si bla bla, eu am inteles ca am parcat aiurea si mi-am cerut scuze, dar mai mult nu aveam ce face. El a zis ca a sunat si la politia locala, dar sincer cred ca de la 8 pana la 2 cand am ajuns eu ar fi venit aia sa imi ridice masina daca era, deci cred ca nu. Mi-a facut o poza la numar si mi-a zis ca va da la politie. Intrebarea mea este daca se poate sa primesc o amenda pe asa ceva. Teoretic politia nu a fost acolo si nu a constatat ca eu ii blocam intrarea, iar din poza mai mult de numarul masinii, nu se vede nimic.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sa te rogi ca, proprietarul sa nu te dea in judecata pentru daune produse service-ului, prin blocarea caii de acces!
Daca acesta se intampla, iti poate pretinde daune materiale pentru toti clientii pierduti + daune morale, cat nu-i e rusine + onorariu avocat, la fel. Intr-un cuvant, poti ramane fara masina si sa umblii pe jos.

| flixbuster a răspuns:

Iti zic eu ce sa faci mai mult. Pe viitor, solutia simpla si eleganta este sa-ti lasi numarul de telefon scris pe o foaie in geam. E vreo problema cu masina, te suna omul si se rezolva. Daca nu e numar in geam, suna si omul unde stie numarul de telefon - la politie.

Mai zi-le si altora solutia, poate ne mai civilizam si noi. In anumite orase sunt masini multe, aglomeratie mare, locuri de parcare putine. Dar asta nu inseamna ca nu ne putem intelege daca avem un dram de vointa si bun simt.

| AndrejO explică (pentru flixbuster):

Degeaba lasam numarul sincer, eu eram in cealalta parte a orasului si nu puteam veni oricum pana la ora la care am ajuns acolo. Nu sunt genul sa lase masina pe unde apuca si sa plece, acum a fost un incident.

| Țoglă a răspuns:

Nu. Poza cum să le-o trimită, pe Facebook?
Poliția locală dă amenda împreună cu un agent rutier. Se constată pe loc și amenda vine acasă în poștă.

Până și foaia în geam e fâs, nu primești neapărat amendă dacă nu era și un agent de la rutieră prezent și mai ales că oricine îți poate rupe foaia de amendă de pe mașină.

| weloveit a răspuns:

Daca nu a venit locala la locul faptei, nu are ce sa se intample. Stiu ca trebuie sa vina ei, sa faca proces verbal, sa fotografieze, sa te legitimeze. Bla bla. Asa pe baza unei poze nu pare prea plauzibil. Stai linistit, eu cred ca a vrut doar sa te ameninte.