| xyz12309 a întrebat:

Pot radia o mașină de la primărie la cerere daca fac dovada unei proprietăți unde se poate depozita?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, doar ca prima data trebuie s-o radiezi din circulatie.
Conform Ordinului MAI nr. 1501/2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 24.(1)Proprietarii de vehicule înmatriculate sau înregistrate pot depune o cerere privind radierea din circulaţie, al cărei model este prevăzut în anexă, dacă fac dovada depunerii acestora într-un spaţiu adecvat.
(2) Proprietarii de vehicule înmatriculate sau înregistrate sunt obligaţi să solicite radierea din circulaţie în termen de 30 de zile de la data:
a) când vehiculul a fost dezmembrat, casat sau predat unei unităţi specializate, în vederea dezmembrării;
b) scoaterii definitive din România a vehiculului;
c) declarării furtului vehiculului;
d) trecerii vehiculului înregistrat în proprietatea altei persoane.
(3)Vehiculul declarat, prin dispoziţie a autorităţii administraţiei publice locale, fără stăpân ori abandonat se radiază din oficiu în termen de 30 de zile de la primirea dispoziţiei respective.
(4)Vehiculul pentru care poliţia rutieră a dispus radierea din circulaţie, potrivit legii, se radiază de la data comunicării măsurii.
(5)Radierea se comunică în termen de 30 de zile, de către autoritatea care a efectuat-o, organului fiscal competent al autorităţii administraţiei publice locale."

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Eu zic ca ase poate cam asa spune si legea, din moment ce aceasta radiere se face pe proprie raspundere, in eventualitatea in care esti gasit pe sosea cu o masina radiata se considera infractiune.Nu este cazul tau acest exemplu dar daca ai spatiu si o radiezi de ce sa nu se poata.

| sierra1 a răspuns:

Corect!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Acesta nu este un motiv de radiere.

| xyz12309 explică (pentru sadrian46):

Și dacă mașina e dăuna și o țin eu personal pentru dezmembrat cum o scot de la primărie?