| 757474 a întrebat:

Pot sa completez declarație pe proprie răspundere pe telefon?

13 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu! Numai persoanele care au drept de semnatura electronica o pot face digital.
Citeste aici: https://bit.ly/2VZXhtg

| Violleta2022 a răspuns:

O completezi pe hartie, o semnezi si apoi poti sa o fotografiezi cu telefonul si sa o arati Politiei.
Doar asa este acceptata, cu semnatura ta de mana.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca e semnata olograf poți

| gabicoo a răspuns:

Dar pe telefonul cu butoane se poate?
laughing

| Apokales a răspuns:

Https://formular.sts.ro/
Completeaza aici si pune-ti semnatura. Pastreaz-o pe telefon pentru a le-o arata domnilor politisti.

| Salontanul a răspuns (pentru Apokales):

Nu te juca cu raspunsurile! Tu dai un raspuns gresit si omul plateste amenda. Nu este corect.

| Apokales a răspuns (pentru Salontanul):

I-am aratat agentului o semnatura facuta in paint, pe calculator. Tu ce crezi ca ma jucam cu domnul politist, crezi ca n-ar fi dat amenda atunci cand m-a oprit?

| Salontanul a răspuns (pentru Apokales):

E! Mai sunt si politisti care habar n-au de lege. Deci: documentul il scrii la imprimanta sau de mana, o semnezi si apoi poti s-o pozezi sau s-o scanezi. Cel de mai sus intreba daca poate sa o completeze pe telefon.

| Apokales a răspuns (pentru Salontanul):

Da, poate sa o completeze pe telefon, eu nu am program cu care sa semnez pe telefon, d-aia am facut-o pe calculator. Am o ruda care o face de fiecare data pe telefon. Da, se poate!

| Salontanul a răspuns (pentru Apokales):

Https://bit.ly/2Y7Pdtg Citeste! Trebuie sa o fotografiezi cu semnatura olografa. Pe telefon nu poti face asta. O scoti la imprimanta, o semnezi si apoi poti sa o fotografiezi. Daca nu este semnatura olografa, in mod normal, ti-o iei. Asa ca am terminat!

| Apokales a răspuns (pentru Salontanul):

Omule, o faci in paint da-o in mama ei, nu s-a luat de mine, nici de ruda pe care o face pe telefon, eram in masina cu el. Era un politist, iar semnatura era similara cu cea facuta de mana, n-are ce sa-ti faca. Am citit si inainte da-o incolo de treaba.

P.S.: O faci cu acea optiune prin care o scrii din mouse, nu o tastezi, semnatura.

| Nilsson a răspuns:

Mai devreme sau mai târziu tot trebuie să o printezi ca să o poți semna.
Sau poți să faci o poza la o semnătură de a ta și să o atașezi printr-un program de editare foto, dar nu îți garantez că nu o să îți caute polițiștii nod in papură dacă sunt puși să te amendeze.

| viavo a răspuns:

Nu!