| anonim_4396 a întrebat:

Pot sa conduc smart forfour la 16 ani, evident cu permis de B1? Mulțumesc anticipat!

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca se incadreaza la categoria B1, asa ca nu o poti conduce legal pe drumurile publice, avand in vedere prevederile Codului rutier, citez:
"e)categoria B1: cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15 kW;"

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu. Nu respecta nici pe departe specificațiile penteu B1

| wildthing a răspuns:

Cred ca intrebarea asta ai pus-o la misto. Pai tu ai vazut ce motorizari are Smart Forfour? Cel mai mic motor are 60 de cai. Acum ia spune-mi tu pana la ce nivel de motorizare ai voie sa conduci cu B1?winking

| DaniTDCI a răspuns:

Din categoria B1 pentru care poti face scoala de soferi la 16 ani, fac parte autovehiculele cu trei sau patru roti, avand masa proprie de peste 400 kg dar nu mai mare de 550 kg, echipate cu motor cu ardere interna cu capacitate cilindrica mai mare de 45 cmc sau cu orice alt motor cu o putere echivalenta ori cu viteza prin constructie mai mare de 50 km/h.
Acea masina depaseste cu mult limitele categoriei B1

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu. La B1 intră mașini de la Aixam, Microcar etc.

| unsimplubaiat123 a răspuns:

Nu, masinile pentru 16 ani sunt cele limitate la 50 de km/h si cu o putere de 5-6 cai putere

| anonim_4396 explică (pentru unsimplubaiat123):

De fapt maximul e 21 cai.