| Ferii a întrebat:

Pot să cumpăr o motocicleta să o țin dar să nu plătesc nimic pentru ea impozit? (desigur, sa nu pot merge cu ea pe strada cu ea doar pe camp) si daca se poate ce sa fac daca cumpăr una înmatriculata.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Indiferent ca o sa circuli sau nu pe drumurile publice cu motocicleta esti obligat sa declari motocicleta la primarie in 30 de zile si sa platesti impozitul incepand cu anul urmator cumpararii, conform Codului fiscal, citez:
"ART. 471.Declararea şi datorarea impozitului pe mijloacele de transport
  (1) Impozitul pe mijlocul de transport este datorat pentru întregul an fiscal de persoana care deţine dreptul de proprietate asupra unui mijloc de transport înmatriculat sau înregistrat în România la data de 31 decembrie a anului fiscal anterior.
  (2) În cazul dobândirii unui mijloc de transport, proprietarul acestuia are obligaţia să depună o declaraţie la organul fiscal local în a cărui rază teritorială de competenţă are domiciliul, sediul sau punctul de lucru, după caz, în termen de 30 de zile de la data dobândirii şi datorează impozit pe mijloacele de transport începând cu data de 1 ianuarie a anului următor înmatriculării sau înregistrării mijlocului de transport."