| IrinaMihaela15 a întrebat:

Pot sa dau in judecata AJPIS angryAgenția Județeană pentru Plati si Inspectie Sociala X)? Incerc de 3 luni sa fac transferul alocației mele de la orașul X la orasul Y. Dacă incerc să-i sun nu răspunde nimeni niciodată. Le-am trimis luna asta e-mail in care i-am întrebat de ce nu s-a făcut transferul pana acum, iar ei mi-au dat un link catre un formular pe care sa-l completez, pentru a trimite practic din nou cerere pentru transferul alocației, împreună cu documentele necesare si inca o cerere prin care îi întreb de ce nu s-a făcut transferul pana acum. Păi na, doar suntem ajpis, cplm. Le-am trimis e-mail-ul, si doar mi-au trimis inapoi e-mail-ul robot "am primit e-mai-ul dvs".La 3 zile de cand le-am trimis al doilea e mail cu cererile si documentele, le-am trimis iar altul prin care îi întreb iar, daca s-a făcut sau nu. La asta, nici macar "am primit emailul" n-au mai trimis =]]. Vad maine, când or sa fie la birou, daca raspund sau nu. Dacă nu, chiar am de gand sa-i dau in judecata, stiu ca nu sunt un caz singular si aud zeci de oameni cum se confruntă cu probleme de genul. Acum, problema este ca eu m-am mutat din X in Y acum cativa ani, dar nu am schimbat adresa alocației atunci (deoarece era pe adresa bunicilor si primeau ei banii) tocmai pentru ca stiam ca o sa dureze mult, asa cum durează si acum. Credeti ca e posibil sa pierd cazul din cauza asta?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu rezolvi problema in urmatoarele zile atunci ii poti reclama la Agenţia Naţională pentru Plăţi şi Inspecţie Socială, dupa parerea mea nu are rost sa-i dai in judecata.

Bula
| Bula a răspuns:

Trimite-le cererea si actele prin posta, recomandat, cu confirmare de primire.
Va putea fi singura ta dovada ca le-ai depus, impreuna cu data si semnatura primirii.
Daca in urmatoarele 30 zile dupa data primirii nu primesti raspuns, atunci le poti actiona in judecata.

| IrinaMihaela15 explică (pentru Bula):

Am si e mail urile drept dovadă, stiu ca sunt acceptate in instanta

| Bula a răspuns (pentru IrinaMihaela15):

Se accepta si e-mail-urile, dar trebuie sa contina "semnatura" server-ului de e-mail, data si ora trimiterii /primirii, tiparit direct din casuta ta de e-mail.