| Rodyca_Rodyca_1962 a întrebat:

Pot sa fiu pensionata pe caz de boala avand o vechime de doar 3 ani? Sunt foarte bolnava si mi s-a recomandat sa ma pensionez ....multumesc

Răspuns Câştigător
| sonya a răspuns:

Buna,

Pensia pe caz de boala o iei indiferent de vechimea in munca, insa doar cu acte doveditoare, cu dosar facut de o comisie de evaluare care iti va da documentele necesare pentru a te prezenta la casa de pensii.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista "pensie de boala" ci pensie de invaliditate, daca esti incadrata intr-un grad de invaliditate.
Conform L.263/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 68.(1)Pensia de invaliditate se cuvine persoanelor care nu au împlinit vârsta standard de pensionare prevăzută în anexa nr. 5 şi care şi-au pierdut total sau cel puţin jumătate din capacitatea de muncă, din cauza:
a) accidentelor de muncă şi bolilor profesionale, conform legii;
b) neoplaziilor, schizofreniei şi SIDA;
c) bolilor obişnuite şi accidentelor care nu au legătură cu munca.
ART. 71.(1)Evaluarea capacităţii de muncă, în vederea stabilirii gradului de invaliditate, se face, la cerere, până la data împlinirii vârstei standard de pensionare prevăzută de prezenta lege, de către medicul specializat în expertiza medicală a capacităţii de muncă din cadrul CNPP, denumit în continuare medic expert al asigurărilor sociale.
(2)Pentru evaluarea capacităţii de muncă, cererea şi documentele medicale ale solicitantului se depun la cabinetul de expertiză medicală a capacităţii de muncă din cadrul casei teritoriale de pensii competente, în funcţie de domiciliul solicitantului.
(3)În urma examinării clinice şi analizării documentelor medicale, medicul expert al asigurărilor sociale completează raportul de expertiză medicală a capacităţii de muncă şi emite decizia medicală asupra capacităţii de muncă.
(4) În situaţia în care, pentru emiterea deciziei medicale prevăzute la alin. (3), sunt necesare investigaţii sau examinări de specialitate suplimentare, medicul expert al asigurărilor sociale propune, după caz, prelungirea duratei concediului pentru incapacitate temporară de muncă, în condiţiile legii.
(5)Decizia medicală prevăzută la alin. (3) se emite în termen de 45 de zile de la data înregistrării cererii şi se comunică în termen de 5 zile de la emitere. În situaţiile prevăzute la alin. (4), termenul de emitere a deciziei medicale se prelungeşte corespunzător.
(6)Decizia medicală asupra capacităţii de muncă poate fi contestată, în termen de 30 de zile de la comunicare, la comisiile medicale de contestaţii."

| PetruM a răspuns:

Pensia pe caz de boală nu are legătura cu vechimea și cu cotizatia la sistemul de pensii. Pensia pe caz de boală este un concediu medical prelungit nu o pensie în sine. Confuzia este firească pentru că termenul la noi este folosit și la pensia alimentară și la pensia pe caz de boală și la pensia generata de vîrstă și vechime în muncă dar sunt noțiuni diferite.