| zilog a întrebat:

POT SĂ IAU ȘOMAJ ÎN România dacă eu o să mă angajez in Anglia?

Am nino in Aglia si mie o sa mi se dea banii aici pe card-ul din Anglia pe adresa din Anglia.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se pare ca nu stii ca somerul trebuie sa mearga lunar la AJOFM pentru viza si tu nu o sa poti merge, fiind angajat in Anglia. Nu te duci o luna si indemnizatia se suspenda.
Si o sa fie tot mai greu ca un roman sa se angajeze in Anglia, avand in vedere ca de la 1.01. 2021 aceasta va iesi din UE.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod legal nu poti obtine indemnizatie de somaj in Romania daca lucrezi legal in Anglia, conform L.76/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"IV. şomer - persoana care îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii:
  a) este în căutarea unui loc de muncă de la vârsta de minimum 16 ani şi până la îndeplinirea condiţiilor de pensionare;
  b) starea de sănătate şi capacităţile fizice şi psihice o fac aptă pentru prestarea unei munci;
  c) nu are loc de muncă, nu realizează venituri sau realizează, din activităţi autorizate potrivit legii, venituri mai mici decât valoarea indicatorului social de referinţă al asigurărilor pentru şomaj şi stimulării ocupării forţei de muncă, în vigoare;
d) este disponibilă să înceapă lucrul în perioada imediat următoare, dacă s-ar găsi un loc de muncă."
De asemenea trebuie ca raportul de munca sa fi incetat din motive neimputabile, daca ti-ai dat demisia nu beneficiezi de indemnizate.

| zilog explică (pentru Ioandelasal):

Au cum sa afle românii dacă eu o să mă duc la muncă în Anglia!?

șî dacă află ce se întâmplă?

| Ioandelasal a răspuns (pentru zilog):

Daca te angajezi legal au cum sa afle si va trebui sa restitui banii primiti ca indemnizatie de somaj, incepand cu data angajarii.

| zilog explică (pentru Ioandelasal):

Cum afla românii ca eu lucrez legal in Anglia?
poate nu afla niciodata?
de unde ar putrea ei sa afle?

momentan caut job pentru ca am fost la unul si au fost extraordinar de xenofobi
aproape sa ma ia la bataie ca am indraznit sa fiu roman si sa ma duc la interviu la ei la firma
m-au dat afara ca pe un criminal imediat ce au aflat ca sunt roman

si au aruncat cu pasaportul dupa mine ca si cand mi-as fi uitat un gunoi la ei

| Ioandelasal a răspuns (pentru zilog):

Se pare ca nu stii ca somerul trebuie sa mearga lunar la AJOFM pentru viza si tu nu o sa poti merge, fiind angajat in Anglia. Nu te duci o luna si indemnizatia se suspenda.
Si o sa fie tot mai greu ca un roman sa se angajeze in Anglia, avand in vedere ca de la 1.01. 2021 aceasta va iesi din UE.

| Simpatic a răspuns:

Bai tu vrei sa iei somaj din 2 parti golane, ce crezi ca pacalesti statul roman, cum pacalesc tiganii si alte lichele statele in care nu au forme legale dar iau alocatii sau ajutor social?

| zilog explică (pentru Simpatic):

EU NU VREAU AJUTOR DE ȘOMAJ DIN 2 PĂRȚI
CI EU AM MUNCIT 20 ANI ÎN ROMÂNIA ȘI NU AM LUAT NICIODATĂ NICI UN FEL DE AJUTOR NICI MĂCAR LA SPITAL NU AM FOST INTERNAT ÎN ULTIMII 20 ANI ȘI AM PLĂTIT TAXE ȘI IMPOZITE!

Eu nu am luat șomaj când am terminat liceul pentru că aveam deja job de 4 ani lucram ca angajat cu carte de munca si imediat am intrat la facutate
ci majotitatea oamenilor cand termina un liceu gata dau fuga sa ia somaj, eu am dat al facutate si am muncit in paralel cu facutatea,
apoi am muncti muncit muncit muncit muncit muncit
si nu am cerut nimic de la stat.
Dar acum MĂ GÂNDESC DUPĂ CÂT DE MULȚI BNAI AM DAT EU DIN SALARIUL MEU ATÂȚIA ANI ca ar fi normal să iau și eu somaj

in acest moment nu mucnesc nimic
nu este cumva dreptul meu sa am si eu o asa o mica relaxare
ca nu sunt bani multi.

SI DE LA STATUL ENGLEZ NU VREAU NICIODATA NIMIC PENTRU CA AICI TE TRECE PE O LISTA NEAGRA DOAR DACA TE GANDESTI LA ASA CEVA APOI CAND O SA VREI CETATENIE O SA ITI ZICA SA MAI ASTEPTI

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

POT SĂ IAU ȘOMAJ ÎN România dacă eu o să mă angajez in Anglia?
În mod sigur nu. Dacă astfel trișezi statul român și ești încă cetățean român, statul român te poate pedepsi pentru asta.

| zilog explică (pentru sadrian46):

Ha ha ha ha ha vreau sa vad legea!
si prevederii ei
ca asa pe vorbe
ha ha ha ha ha
eu am pretentii de la Dvs că vă consider un DOMN
nu o Hahaleră așa cum sunt eu!

când vorbiți ceva să spuneți conform legii xxx/20xx cu hotărârea de guvern HG 10xx Aliniatul 4
zice următoarele :

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ți-a răspuns Ioiandelasal, legea, ca să nu mă repet eu.

| TheMaker a răspuns:

Nu se poate. Se poate doar să transferi somajul de acolo în România, fiind înregistrat ca fiind în căutarea unui loc de muncă.