| Ggghhzdg a întrebat:

Pot sa ies din tara daca parintii mei sunt divortati si am procura de la tata cel care ma are in grija fiindca mama nu imi poate trimite deoarece e in Anglia si nu are mutatie?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate legal, in cazul expus trebuie sa ai declaratie de la ambii parinti.

| Ggghhzdg explică (pentru Ioandelasal):

Si cum sa fac daca ea e plecata nu are cum sa imi dea o poate face de mana sau pot sa vorbesc cu cei de la vama sa le explic situatia?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ggghhzdg):

Mama ta poate face declaratia la orice reprezentanta (Ambasada ori Consulat) a Romaniei din Anglia si ti-o trimite prin posta sau curier. Trebuie sa indice in declaratie acelasi insotitor major ca tatal tau.

| Ggghhzdg explică (pentru Ioandelasal):

Imi poate face si de mana?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ggghhzdg):

Nu se poate face de mana, declaratia trebuie facuta in forma autentica, asa ca o poate face doar un notar public sau o reprezentanta diplomatica a Romaniei.