| nattymg2 a întrebat:

Pot sa-mi fac permis de sedere in Romania fara viza?
Adica doar cu pasaport biometric(moldovenesc), document atesta resedinta mea in Ro, document care atesta faptul ca sunt studenta in Ro...
Va rog frumos fara presupuneri.

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Obtinerea permisului de sedere este conditionata de acordarea vizei de lunga sedere(viza D/SD pentru elevi si studenti)--- vezi confirmarea pe website-ului Ambasadei Romaniei in R. Moldova: https://chisinau.mae.ro/node/749

p.s. Nu confunda viza "de scurta sedere"(temporara) cu viza "de lunga sedere"! Începând cu data de 28 aprilie 2014, cetăţenii moldoveni - posesori de paşapoarte simple biometrice sunt scutiţi de obligaţia de a deţine viza de scurtă şedere pe teritoriul statelor membre UE. Viza de lunga sedere(simbol D) permite străinilor intraţi pe teritoriul României să solicite Ministerului Administraţiei şi Internelor – Inspectoratul General pentru Imigrări prelungirea dreptului de şedere temporară şi obţinerea unui permis de şedere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa faci permis de sedere.
Dar sa depui actele cu 30 de zile inainte de a expira viza din pasaport.

| niki11234 a răspuns:

Salut. ați putut face permisul de ședere fără viza, pe baza pașaportului biometric numai?