| DangerF a întrebat:

Pot sa patesc ceva daca detin un pisol airsoft sau replica airsoft fara sa detin licenta port arma?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru replicile de arma tip airsoft nu este nevoie de nici un act de la politie, doar sa ai varsta de 18 ani.
Pentru armele cu aer comprimat sau gaz este nevoie de autorizarea politiei, conform Anexei la L.295/2004, rep. in 2014, cu md. si compl. ulterioare. Daca nu esti autorizat si esti prins ca detii asemenea arme poti fi pedepsit penal.

4 răspunsuri:
| Mirel4412 a răspuns:

Pistolul airsoft nu e o jucarie, dar nici o arma prin definitia ei, asa ca trebuie sa ai doar peste 18 ani pentru a detine un airsoft. Adica nu ai nevoie de nicio licenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai voie sa mergi cu el pe strada evident dar ai voie sa il iei cu tine in cutie pana il duci la poligon

| universe3 a răspuns (pentru DangerF):

Aia e o jucarie, nici macar pentru armele de 1200 de lei sau mai mult care sunt pe gaz nu patesti nimic.
Airsoftul nu se incadreaza la port arma.
vezi legea nr. 295 din 28 iunie 2004