| anonim_4396 a întrebat:

Pot sa primesc in continuare pensia de urmas, daca ma angajez?
am 20 ani si sunt la facultate. Am inteles ca bursa nu primesc daca ma angajez.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca urmezi studii superioare poti cumula pensia de urmas cu salariul, Legea 263/2010 nu prevede incetarea pensiei de urmas pe timpul studiilor, daca pensionarul munceste.
Nu poti primi bursa sociala, dar poti primi bursa de merit sau de studiu, daca indeplinesti conditiile de acordare.