| SoriSorinHtRC a întrebat:

Pot sa susțin examenul de conducere categoria b la 16 ani?
Am auzit undeva ca pot sa il dau inainte de exemplu la 16 ani examenul dar o sa se elibereze la 18, e adevărat?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stiu unde ai auzit dar nu se poate in mod legal.
La 16 ani poti sustine examinarea doar pentru categoriile AM, A1 si B1, pentru categoria B si altele doar de la 18 ani.
Conform art.20, alin.(4) din OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4)Vârsta minimă pentru obţinerea permisului de conducere este de:
a)16 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule AM, A1 şi B1;
b)18 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule A2, B, BE, C1, C1E şi Tr;
c)20 de ani împliniţi, dacă persoana are o experienţă de cel puţin 2 ani de conducere a motocicletelor din categoria A2, sau 24 de ani împliniţi, pentru motocicletele din categoria A;
d)21 de ani pentru categoriile de vehicule C, CE, D1 şi D1E, precum şi pentru triciclurile cu motor din categoria A;
e)24 de ani pentru categoriile de vehicule D, DE, Tb şi Tv."
Pentru toate categoriile poti incepe scoala de conducere cu 3 luni anterior varstei minime prevazute pentru respectiva categorie.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu stiu cine rade sau face glume pe seama ta, dar legea este lege pentru toata lumea, si nu se fac exceptii pentru nimeni.

Examenul auto pentru categoria B se poate sustine NUMAI DUPA Implinirea varstei de 18 ani.

Scoala de soferi o poti incepe cu 90 de zile inainte de implinirea varstei de 18 ani, dar examenul teoretic si traseul se pot sustine dupa ce implinesti 18 ani.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, nu e adevarat

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu e adevarat.
La 15 ani si 9 luni poti incepe scoala pentru subcategoria B1, iar dupa 16 ani poti sustine examenele pentru B1, permisul eliberandu-se imediat dupa examen.
La 17 ani si 9 luni poti incepe scoala pentru categoria B, iar dupa ce implinesti varsta de 18 ani te poti prezenta la examene, ca apoi sa primesti permisul.
Mai devreme de atat nu se poate.