| OctavianDanielMaria a întrebat:

Poti da statul roman in judecata pentru neplata asistentilor persoanelor cu dizabilitati? In comuna mea nu s-au platit salariile de 4 luni, se pare ca nici luna asta nu primesc banii.

20 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Asistentul personal are incheiat contract cu primaria localitatii de domiciliu iar asistentul personal profesionist cu Directia generala judeteana de asistenta sociala, asa ca acestea trebuie date in judecata, dupa caz, pentru neplata salariilor.

Răspuns utilizator avertizat
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Probabil s-au încălcat niște legi, deci se poate reclama.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai platile se fac de la primarie, cred. Deci prinde primarul, rupe-i picioarele. Bani de sarbatorile comunei sigur a avut...

Răspuns utilizator avertizat
| Wr3nch a răspuns:

Lol, nu statul platste asistentii ci primaria localalaughing Mergi la ei sa intrebi ce si de ce.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-aveti sindicat care sa se ocupe de proces?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa plangere la ITM sau mai bine du-te acolo si spune-le ca tu muncesti dar nu vezi nici un ban.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inspectoratul teritorial de munca trebuie sa faca ceva, e inacceptabil asa ceva. Actioneaza urgent, nu amana.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Paseaza ce si cine?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Lasa ITMul sa se ocupe de problema, la ce mai stai la discutii aici? Suna la ITM.

Răspuns utilizator avertizat
| j1NNNx a răspuns:

Teoretic se poate da pentru orice, insa trebuie sa te astepti si la o pierdere daca mergi pe drumul asta, o sa fi nevoit/a sa iti asumi cheltuielile de judecata etc

Răspuns utilizator avertizat
| Nume6 a răspuns:

Statul n-are legătură. Acești bani sunt plătiţi din bugetul local al primăriilor. Dat fiind faptul că asistentul personal e angajat cu contract la primărie pentru că îngrijește o persoană cu dizabilitate. Vorbește cu primarul și asistentul social din localitate. Să nu fie caz de corupţie si să incaseze cineva din primarie banii! Mare atentie!

| Nume6 a răspuns:

Fa plangere la politie, e foarte grav ce zici!