| User23434 a întrebat:

Poți deține un tanc în România?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti detine, este arma militara si acestea nu pot fi detinute de persoane fizice.

| User23434 explică (pentru Ioandelasal):

Unul fără sistem de tragere, demontat, cu care poți doar sa mergi nu sa și tragi.

| Ioandelasal a răspuns (pentru User23434):

Si de ce n-ai spus asta de la inceput?
Unul fara armament si care este transformat in buldozer sau alta masina se poate detine.

| Dismally a răspuns (pentru User23434):

Ai putea detine dar nu ai voie sa mergi cu el pe strada, este greu, are senile si exista riscul sa distrugi drumul.

| gabicoo a răspuns:

Da!
De jucărie!

| romeo78 a răspuns:

Există asociații ale pasionaților de vehicule militare istorice care cunosc foarte bine legislația în vigoare a vehiculelor istorice militare. În România, știu că foarte multe unități militare au fost desființate, iar parcul auto o parte a fost casat, o parte a fost scos la licitație sau vânzare. Dacă găsiți un tanc scos din uz, fără a fi activ militar, nu cred că nu îl veți putea cumpăra. Doar, că dacă doriți să mergeți la expoziții, la diverse exerciții militare, trebuie să obțineți autorizație de transport și o firmă de transport agabaritic care să îl transporte.
Succes!