| truliluli a întrebat:

Poti iesi din tara doar cu buletinul? Fara pasaport. As vrea sa merg in Paris si nu imi pot face pasaport atat de repede.

Răspuns Câştigător
| AgathaRo a răspuns:

Daca ai 14+ pana in 18. Atunci vei avea nevoie de o procura din partea parintilor, pe propria raspundere a persoanei cu care calatoresti. Daca ai sub 14 ani atunci vei avea nevoie de pasaport. Daca sederea ta e peste 6 luni recomand sa iti faci si pasaport.
Drum bun si distractie placuta!

| raluk27 a răspuns (pentru AgathaRo):

Decaratie persoanei insotitoare ca ce?

| AgathaRo a răspuns (pentru raluk27):

Ce poti trece intr-o declaratie pe proprie raspundere?, Persoana care ii vei purta de grija nu va pati nimic cheltuieli (spitalizare/cazare ) ca vii suportat de el. Deci practic orice ar pati minorul esti raspunzator de el. Procura se va face la un notar public taxele sunt pana in 120 lei. Iar la iesirea din tara persoana raspunzatoare va avea nevoie de cazierul judiciar, daca nu are cazierul scos/valabil nu va putea trece frontiera.

| raluk27 a răspuns (pentru AgathaRo):

Esti intr-o eroare totala si absoluta. Spui prostii.
1. Nu se numeste procura, ci declaratie (parintii declara ca sunt de acord ca minorul sa calatoreasca in tara x, insotit de persoana y). Copilul este o fiinta, nu un obiect, de care sa dispui printr-o procura.
2. Persoana insotitoare nu da nicio declaratie. Poti sa te duci si in Congo. Tutorii raman parintii si ei sunt raspunzatori de ceea ce s-ar putea intampla, mai ales ca au dat acea declaratie. Sunt minori care calatoresc insotiti de personalul companiei aeriene, si cand ajung in aeroport, se trezesc singuri.

| AgathaRo a răspuns (pentru raluk27):

1. Fie cum zici, 2. O sa iti scanez "declaratia" sa vezi ce contine un asemenea act sa nu debitezi aiurea doar sa te aflii in treaba.

| raluk27 a răspuns (pentru AgathaRo):

1. Garantat e asa
2. Chiar vreau sa vad care e notarul ala care a inserat in cuprinsul declaratiei si declaratia persoanei insotitoare. Personal, nu cred o iota. Cine stie ce-ai citit tu. Crede-ma ca vorbesc in deplina cunostinta de cauza.

16 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti iesi cu carte de identitate (nu cu buletin).

| mgtow a răspuns:

Nici-o politie, fiind minor se face o procura la notar din partea parintilor pentru a parasi tara si sa te intorci depinde ce planuri aveti. Se poate cu buletinul deoarece Franta se situeaza in uniunea europeana.

| darrio2007 a răspuns:

Daca esti minor nu poti.

| Azµre a răspuns:

Numai dacă ai peste 18 ani!

| lpavel a răspuns:

Numai daca ai peste 18 ani!
Daca nu ai 18 ani ai nevoie de o adevereinta semnata de parinti aprobata de politie... putin mai complicat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am calatorit de la 15 ani cu buletinul. Bineinteles ca prima data cand am iesit din tara, am avut procura din partea amandorura.
Depinde la ce firma vei zbura, eu m-am dus fara insotitor. In Franta, am calatorit iar fara insotitor la 16 ani si am folosit doar buletinul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am uitat sa mentionez ca in Franta, am calatorit si fara parinti.

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Poti circula cu buletinul in orice tara UE daca esti major! daca nu, trebuie o adeverinta speciala!

| Kamiichu a răspuns:

Dacă ai peste 18 ani, da. Dacă nu, îți trebuie o procură semnată de părinți.

| qPhoenixq a răspuns:

Da poti! FUNDA?big grin

| Radu1333 a răspuns:

Da in Timisoara poti comanda si online